Statewise-List of “Padma Awards” -2014

The Union Government of India has announced the lists of a total of 128 –‘Padma Awards’-2014 on the eve of India’s 65 th Republic Day Celebrations to be held on 26th January 2014, including 2 Padma Vibhushan, 25 Padma Bhushan and 101 Padma Shri  Awards.

The Following is the List of the 2 eminent Indians chosen for India’s Second highest civilian award-‘Padma Vibhushan’:

MAHARASHTRA (2):

  1. Scientist R.A.Mashelkar, Maharashtra 
  2. Yoga Guru B.K.S.Iyengar, Maharashtra.
The following is the List of 22 Indians/3 Foreigners chosen for ‘Padma Bhushan’ Awards: 
ANDHRAPRADESH (2)
  1. (Late) Dr Anumolu Ramakrishna, Science and Engineering, Andhra Pradesh
  2. Pullela Gopichand, Sports-Badminton, Andhra Pradesh
DELHI (7):
  1. Justice Dalveer Bhandari, Public Affairs, Delhi
  2. Dr Thirumalachari Ramasami, Science and Engineering, Delhi
  3. Anita Desai, Literature and Education, Delhi
  4. Dr Vinod Prakash Sharma, Science and Engineering, Delhi
  5. Dr Mrityunjay Athreya, Literature and Education, Delhi
  6. Vijayendra Nath Kaul, Civil Service, Delhi
  7. Dr (Smt) Neelam Kler, Medicine-Neonatology, Delhi

GUJARATH (2):

  1. Gulam Mohammed Sheikh, Art-Painting, Gujarat
  2. Dr Dhirubhai Thaker, Literature and Education, Gujarat

KARNATAKA (3):

  1. Prof Padmanabhan Balaram, Science and Engineering, Karnataka
  2. Dr Madappa Mahadevappa, Science and Engineering, Karnataka
  3. Dr Radhakrishnan Koppillil, Science and Engineering, Karnataka

MAHARASHTRA (3)

  1. Begum Parveen Sultana, Art-Classical Singing, Maharashtra
  2. Prof Jyeshtharaj Joshi, Science and Engineering, Maharashtra
  3. Leander Paes, Sports-Tennis, Maharashtra

TAMILNADU(3):

  1. T.H. Vinayakram, Art-Ghatam Artist, Tamil Nadu
  2. Kamal Haasan, Art-Cinema, Tamil Nadu

  3. Kavignar-Vairamuthu, Literature and Education, Tamil Nadu.

UTTARKHAND (1):

  • Ruskin Bond, Literature and Education, Uttarakhand

UTTAR PRADESH (1)

  • (Late) Justice Jagdish Sharan Verma/J.S.Verma, Public Affairs, Uttar Pradesh

FOREIGNERS:- 

BANGLADESH(1):

  • Prof Anisuzzaman, Literature and Education, Bangladesh

USA (2):  

  • Prof Lloyd I Rudolph, Literature and Education, USA  
  • Prof Susanne H Rudolph, Literature and Education, USA.
The Following is the List of 97 Indians/ 4 Foreigners chosen for the ‘Padma Shri’ Awards:

ANDHRAPRADESH (7):

  1. Dr Rama Rao Anumolu, Social Work, Andhra Pradesh
  2. Prof Kolakaluri Enoch, Literature and Education, Andhra Pradesh
  3. Mohammad Ali Baig, Art-Theatre, Andhra Pradesh
  4. Dr Malapaka Yajneswara Satyanarayana Prasad, Science and Engineering, Andhra Pradesh
  5. Dr Govindan Sundararajan, Science and Engineering, Andhra Pradesh
  6. Ravi Kumar Narra, Trade and Industry, Andhra Pradesh
  7. Dr Sarbeswar Sahariah, Medicine-Surgery, Andhra Pradesh

ASSAM (1):

  • Mukul Chandra Goswami, Social Work, Assam

BIHAR (1)

  • Dr Mohan Mishra, Medicine, Bihar

CHATTISGARH: (1):

  • Shri Anuj (Ramanuj) Sharma, Art-Performing Art. Chhattisgarh

DELHI (20):

  1. Prof Biman Bihari Das, Art-Sculptor, Delhi
  2. Geeta Mahalik, Art-Odishi Dance, Delhi
  3. Paresh Maity, Art-Painting, Delhi
  4. J L Kaul, Social Work, Delhi
  5. Dr Brahma Singh, Science and Engineering, Delhi
  6. Keki N Daruwalla, Literature and Education, Delhi
  7. Ramaswamy R Iyer, Science and Engineering, Delhi
  8.  Dr Lalit Kumar, Medicine-Oncology, Delhi
  9. Dr Ashok Rajgopal, Medicine-Orthopaedics, Delhi
  10. Prof (Dr) Mahesh Verma, Medicine-Dental Science, Delhi
  11. Dr J S Titiyal, Medicine-Opthalmology, Delhi
  12. Dr Nitish Naik, Medicine-Cardiology, Delhi
  13. Dr Surbrat Kumar Acharya, Medicine-Gastroentrology, Delhi
  14. Dr Rajesh Kumar Grover, Medicine-Oncology, Delhi
  15. Prof Ashok Chakradhar, Literature and Education, Delhi
  16. Smt Manorama Jafa, Literature and Education, Delhi
  17. Prof Rehana Khatoon, Literature and Education, Delhi
  18. Prof Dinesh Singh, Literature and Education, Delhi
  19. Anjum Chopra, Sports-Cricket, Delhi
  20. Love Raj Singh Dharmshaktu, Sports-Mountaineering, Delhi

GOA (1):

  • Wendell Augustine Rodricks, Art-Fashion Designing, Goa

GUJARATH:(5):

  1. Mathurbhai Madhabhai Savani, Social Work, Gujarat
  2. Dr Hasmukh Chamanlal Shah, Public Affairs, Gujarat
  3. Kiran Kumar Alur Seelin, Science and Engineering, Gujarat
  4. Dr Kiritkumar Mansukhlal Acharya, Medicine-Dermatology, Gujarat
  5. Prof Ganesh Narayandas Devi, Literature and Education, Gujarat

HARYANA (7):

  1. Dr Brahm Dutt, Social Work, Haryana
  2. Prof (Dr) Pawan Raj Goyal, Medicine-Chest Disease, Haryana
  3. Prof Amod Gupta, Medicine-Opthalmology, Haryana
  4. Dr Narendra Kumar Pandey, Medicine-Surgery, Haryana
  5. Yuvraj Singh, Sports-Cricket, Haryana

  6. Mamta Sodha Sports-Mountaineering, Haryana
  7. Sunil Dabas, Sports-Kabbadi, Haryana

HIMACHAL PRADESH (1):

  • Musafir Ram Bhardwaj, Art-Instrumental Music-Pauna Manjha, Himachal Pradesh

KARNATAKA (3):

  1. Prof Eluvathingal Devassy Jemmis, Science and Engineering, Karnataka
  2. Dr Kamini A Rao, Medicine-Reproductive Medicine, Karnataka
  3. H Boniface Prabhu, Sports-Wheelchair Tennis, Karnataka 
JAMMU&KASHMIR (3):
  1. Bansi Kaul, Art-Theatre, Jammu and Kashmir
  2. Tashi Tondup, Public Affairs, Jammu and Kashmir
  3. Prof (Dr) Ved Kumari Ghai, Literature and Education, Jammu and Kashmir

KERALA (4):

  1. Prof Kalamandalam Sathyabhama, Art-Mohini Attam, Kerala
  2. Madhavan Chandradathan, Science and Engineering, Kerala.
  3. Dr M Subhadra Nair, Medicine-Gyneacology, Kerala
  4. Vishnu Narayanan Namboothiri, Literature and Education, Kerala

MADHYA PRADESH (1):

  • Prof Vinod Kumar Singh, Science and Engineering, Madhya Pradesh

MAHARASHTRA  (16):

  1. Dr Ravi Bhushan Grover, Science and Engineering, Maharashtra
  2. Ramkrishna V HosuR, Science and Engineering, Maharashtra
  3. Ram Mohan, Art-Film Animation, Maharashtra
  4. Paresh Rawal, Art-Cinema and Theatre, Maharashtra
  5. Vidya Balan, Art-Cinema, Maharashtra

  6. Durga Jain, Social Work, Maharashtra
  7. Sooni Taraporevala Art-Script Writing Maharashtra
  8. Sekhar Basu, Science and Engineering, Maharashtra
  9. Rajesh Saraiya, Trade and Industry, Maharashtra
  10. Nayana Apte Joshi, Art, Maharashtra
  11. Vijay Ghate, Art-Instrumental Music-Tabla, Maharashtra
  12. Pratap Govindrao Pawar, Trade and Industry, Maharashtra
  13. (Late) Dr Narendra Achyut Dabholkar , Social Work, Maharashtra
  14. Dr Ramakant Krishnaji Deshpande, Medicine-Oncology, Maharashtra
  15. Prof (Dr) Shashank R Joshi, Medicine-Endocrinology, Maharashtra
  16. Dr Milind Vasant Kirtane, Medicine-ENT Surgery, Maharashtra

MANIPUR (2):

  • Elam Endira Devi, Art-Manipuri Dance, Manipur
  • Dr Waikhom Gojen Meeitei, Literature and Education, Manipur

MIZORAM: (1)

  • Chhakchhuak Chhuanvawra, Literature and Education, Mizoram

NAGALAND (1):

  • Dr (Mrs) P Kilemsungla, Literature and Education, Nagaland

ODISHA (1):

  • Sudarsan Pattnaik, Art-Sand artist, Odisha

PUNJAB (1):

  • Prof Om Prakash Upadhyaya, Medicine, Punjab

RAJASTHAN (2):

  • Dr Ashok Panagariya, Medicine-Neurology, Rajasthan
  • Ustad Moinuddin Khan, Art-Instrumental Music-Sarangi Player, Rajasthan

TAMILNADU (6):

  1. Santosh Sivan, Art-Film, Tamil Nadu
  2. Dr Ajay Kumar Parida, Science and Engineering, Tamil Nadu
  3. Dipika Rebecca Pallikal, Sports-Squash, Tamil Nadu
  4. Mallika Srinivasan, Trade and Industry, Tamil Nadu
  5. Prof (Dr) Thenumgal Poulose Jacob, Medicine-Vascular Surgery, Tamil Nadu
  6. Prof Hakim Syed Khaleefathullah, Medicine-Unani Medicine, Tamil Nadu.

UTTAR PRADESH (5):

  1. Prof (Dr) Daya Kishore Hazra, Medicine, Uttar Pradesh
  2. Dr Sunil Pradhan, Medicine-Neurology, Uttar Pradesh
  3. Dr Naheed Abidi, Literature and Education, Uttar Pradesh
  4. Parveen Talha, Civil Service, Uttar Pradesh
  5. Dr Balram Bhargava, Medicine-Cardiology, Uttar Pradesh

WEST BENGAL: (7):

  1. Sabitri Chatterjee, Art-Film, West Bengal
  2. Sunil Das, Art-Painting, West Bengal
  3. Rani Karnaa, Art-Kathak, West Bengal
  4. Supriya Dev, Art-Bengali Cinema, West Bengal
  5. Sushanta Kumar Dattagupta, Science and Engineering, West Bengal
  6. Dr Jayanta Kumar Ghosh, Science and Engineering, West Bengal
  7. Prof (Dr) Indra Chakravarty, Medicine-Health and Hygiene, West Bengal

FOREIGNERS:-

JAPAN(1):

Dr Sengaku Mayeda, Literature and Education, Japan.

USA (3): 

Ashok Kumar Mago, Trade and Industry, USA
Siddharth Mukherjee, Medicine-Oncology, USA 
Dr Vamsi Mootha, Medicine-Biomedical Research, USA

Related Reading:

List of “Padma Awardees-2015”

Share This Post

Post Comment