Complete List of Padma Awards- 2018-(Statewise)

Complete List of Padma Awards- 2018-(Statewise)

The following is a Complete Statewise List of Persons Selected for PADMA AWARDS-2018  (Padma Vibhushan, Padma Bhushan & Padma Shri Awards )   :-

LIST OF PADMA VIBHUSHAN AWARDS 2018 (3) :

  1. MR. P.PARAMESWARAN of Kerala has been selected for Padma Vibhushan Award in the field of  Literature & Education-

Mr.P. Parameshwaran is:

  • a 90 years old “Hindutva Thinker”,
  •   the Director of ‘Bharatiya Vichara Kendra’ and the President of ‘Vivekananda Kendra’, Kanyakumari,
  • one of the founder members of the ‘International Forum for India’s Heritage’ /IFIH and
  • the senior most ‘Rashtriya Swayamsevak Sangh Pracharak’ / RSSP and ideologue of Kerala.
P.Parameswaran

2 MR.GHULAM MUSTAFA KHAN of Maharashtra has been selected for Padma Vibhushan Award in the field of Art / Music.

Mr. Ustad Ghulam Mustafa Khan:

  • is  an 86 years old Indian classical musician in the Hindustani classical music tradition.
  •  is the  son of Ustad Waris Hussain Khan and the grandson of Ustad Inayat Hussain Khan of Sahaswan Gharana.
  •  is a living embodiment of the continuity of Indian musical tradition through heritage.
  •  is associated with Hindi film industry as a singer, music director and as a teacher.
  •  has trained several noted playback and classical singers.
gulam mustafa khan
Ustad Gulam Mustafa Khan

3. MR. ILAYARAJA of Tamilnadu has been selected for Padma Vibhushan Award in the field of Art / Music.

Mr. Ilayaraja:

  • is  a 74 years old Indian Cinema Music Composer of South Indian / Tamil cinema since 1974.
  •  is an instrumentalist, conductor, singer and songwriter.
  •  has composed more than 6500 songs and provided film scores for more than 1000 films.
  •  integrated folk music in Tamil and introduced western musical sensibilities into the South Indian musical mainstream.
  •  has been creating music by fusing symphonic orchestration with traditional Indian instrumentation.
Ilayaraja
“Isai Gnani” Ilayaraja

LIST OF PADMA BHUSHAN AWARDS 2018 (9) :

1.MS. SHARDA SINHA (Woman) of Bihar has been selected for Padma Bhushan Award in the field of Art / Music.

Ms. Sharda Sinha is a folk-singer,  who sings in  Maithili, Bhojpuri and Magahi languages.

shardha sinha
Sharda Sinha

2.MR.LAXMAN PAI  of Goa has been selected for Padma Bhushan Award in the field of Art / Painting.

Mr. Laxman Pai is an Indian Artist & Painter and he is a former Principal of Goa College of Art.

laxman pai
Laxman Pai

3. MR. MAHENDRA SINGH DHONI of Jharkhand has been selected for Padma Bhushan Award in the field of Sports / Cricket.

Mr. Mahendra Singh Dhoni:

  • is a popular Indian Cricketer, who captained the Indian team in limited-overs formats from 2007 to 2016 and in Test cricket from 2008 to 2014.
  • is one of the best wicket-keepers in world cricket.
ms dhoni.jpg
Mahendra Singh Dhoni

4. MR. PANKAJ ADVANI of Karnataka has been selected for Padma Bhushan Award in the field of Sports / Billiards &Snookers

Mr.Pankaj Arjan Advani:

  • is a 32 years old Indian English Billiards and Snooker player
  • has achieved a hat-trick of hat-tricks in English Billiards, holding the World, Asian, and Indian National Championship Titles simultaneously, in three different years: 2005, 2008 and 2012 and recently in 2017.
  • is  India’s first world champion in 6-red snooker.
pankaj advani
Pankaj Advani

5. MR. MOST REV.DR. PHILIPOSE MAR CHRYSOSTOM  Kerala for Others-Spiritualism

Most Rev.Dr.Philipose Mar Chrysostom, a 99  old Indian Bishop has been the Metropolitan Bishop of the Mar Thomas Syrian Church of India, since the past 65years, being the longest serving Bishop in India.

Philipose Mar Chrysostom.jpg
Philipose Mar Chrysostom

6. MR. ARVIND PARIKH of Maharashtra has been selected for Padma Bhushan Award in the field of Art / Music.

Mr. Arvind Parikh is a Hindustani Classical Musician and a Sitar Player, who is a regular broadcaster of All India Radio..

arvind pharik
Arvind Parikh

7. MR. NAGASWAMY RAMACHANDRAN  of  Tamilnadu has been selected for Padma Bhushan Award in the field of  Others / Archaeology.

Ramachandran_Nagaswamy.JPG
R Nagasamy

8. (LATE) MR. ALEXANDER KADAKIN  (Foreigner) of  of Russia has been selected for Padma Bhushan Award (Posthumous Award).

Mr..Alexander Kadakin is the former Russian Ambassador to India.

alexander kadakin of russia
Alexander Kadakin

9. MR. VED PRAKASH NANDA,   an Overseas Citizen of India /OCI of USA has been selected for Padma Bhushan Award in the field of  Literature & Education

Ved-Prakash-Nanda
Ved Prakash Nanda

LIST OF PADMA SHRI AWARDS 2018 (Statewise) (73) :

ANDHRA PRADESH  (1):

MR. KIDAMBI SRIKANTH of Andhra Pradesh has been selected for Padma Shri Award in the field of  Sports / Badminton.

Mr. Kidambi Srikanth is a 24 years Indian Badminton Player, who defeated the  Olympic Champion Lin Dan in 2014 China Open Super Series Premier in the  final round and became  the first Indian to win a Super Series Premier Men’s title.

kidambi srikanth
Kidambi Srikanth

ASSAM (3):

  1. MR. PRAFULLA GOVINDA BARUAH of Assam has been selected for Padma Shri Award in the field of Literature & Education / Journalism

2. MR. ARUP KUMAR DUTTA of Assam has been selected for Padma Shri Award in the field of  Literature & Education.

Mr.Arup Kumar Dutta is a Journalist & Novelist, who has written Adventure Novels for children and books for adults.

arup kumar dutta
Arup Kumar Dutta

3. MS.DR.JOYASHREE GOSWAMI MAHANTA Woman) of Assam has been selected for Padma Shri Award in the field of  Literature & Education.

Ms.Dr. Joyashree Goswami Mahanta:

  • is a 58 years old Rajya Sabha Member (MP) and a writer
  • is the wife of Mr.Prafulla Kumar Mahanta, the former Chief Minister of Assam for two terms.

BIHAR  (1) :

MR. Dr. MANAS BIHARI VERMA of  Bihar has been selected for Padma Shri Award in the field of  Science & Engineering.

Mr. Dr. Manas Bihari Verma:

  • had worked in Defence Research & Development Organization / DRDO.for 35 years
  • had been working with Dr.A.P.J.Abdul Khalam for some time.
  • has been teaching Science to the Dalit students of Bihar through Vikit Bharat Foundation organized by Dr. Khalam.
mb verma
Manas Bihari Verma

CHHATTISGARH  (2):

  1. MR. PANDIT SHYAMLAL CHATURVEDI  of Chhattisgarh has been selected for Padma Shri Award in the field of  Literature & Education / Journalism

2. MR. DAMODAR GANESH BAPAT of Chhattisgarh has been selected for Padma Shri Award in the field of for Social Work

GUJARATH (3)

  1. MR. DR. PANKAJ M SHAH of Gujarath has been selected  for Padma Shri Award in the field of  Medicine / Oncology
dr
Dr.Pankaj M Shah

2. MR. S.S.RATHORE of Gujarath has been selected for Padma Shri Award in the field of  Civil Service

ss rathore.jpg
S.S.Rathore

3. MR. ZAVERILAL MEHTA of Gujarath has been selected for Padma Shri Award in the field of  Literature & Education /  Journalism

HIMACHAL PRADESH (1):

MR. YESHI DHODEN of Himachal Pradesh has been selected for Padma Shri Award in the field of  Medicine

JAMMU  & KASHMIR  (1):

MR. PRAN KISHORE KAUL  of Jammu & Kashmir has been selected for Padma Shri Award in the field of  Art

JHARKHAND  (1):

MR. DIGAMBER HANSDA of Jharkhand has been selected for Padma Shri Award in the field of  Literature & Education

KARNATAKA  (7):

  1. MR. DODDARANGE GOWDA of Karnataka has been selected for Padma Shri Award in the field of  Art / Lyrics

    doddarange gowda
    . Doddarange Gowda
  2. MR. R. SATHYANARAYANA of Karnataka has been selected for Padma Shri Award in the field of  Art / Music
  3. MR. RUDRAPATNAM NARAYANASWAMY THARANATHAN & MR. RUDRAPATNAM NARAYANASWAMY THYAGARAJAN (Duo) of Karnataka have been Jointly selected for Padma Shri Award in the field of Art / Music.
  4. MR. IBRAHIM SUTAR of Karnataka has been selected for Padma Shri Award in the field of  Art /  Music
  5. MS. SITAWA JODDATI  (Woman) of Karnataka has been selected for Padma Shri Award in the field of  Social Work.

    siddava jodatti
    Sitavva Joddati
  6. MS. SULAGITTI NARASAMMA (Woman)  of Karnataka  has been selected for Padma Shri Award in the field of  Social Work.
  7. MR. SIDDESHWARA SWAMIJI of Karnataka has been selected for Padma Shri Award in the  field of Others / Spiritualism.

KERALA  (1):

MS. LAKSHMIKUTTY (Woman) of Kerala has been selected for Padma Shri Award in the field of  Medicine / Traditional.

laxmi kutty
Lakshmikutty

Madhya Pradesh (4):

  1. Mr.Baba Yogendra of Madhya Pradesh for Art
  2. Mr. Bhajju Shyam of Madhya Pradesh for Art-Painting
  3. Mr. Keshav Rao Musalgaonkar of Madhya Pradesh for Literature & Education
  4. Ms. Malti Joshi of Madhya Pradesh for Literature&Education (Woman)

    malati joshi
    Malti Joshi

Maharashtra (8):

  1. (Late) Mr. Sampat Ramteke of Maharashtra for Social Work (Awarded Posthumously)
  2. Mr Manoj Joshi of Maharashtra for Art-Acting

    manoj joshi
    Manoj Joshi
  3. Mr Murlikant Petkar of Maharashtra for Sports-Swimming
  4. Mr.  Rameshwarlal Kabra of Maharashtra for Trade&Industry
  5. Mr. Abhay Jointly with Ms.Rani Bang (Duo) of Maharashtra -for Medicine
  6. Mr. Panatawane Gangadhar Vithobaji of Maharashtra for Literature & Education
  7. Mr.Arvind Gupta of Maharashtra for Literature & Education
  8. Mr.Sisir Purushottam Mishra of Maharashtra for Art-Cinema

Manipur (2):

  1. Ms. Saikhom Mirabai Chanu of Manipur for Sports-Weight Lifting (Woman)
  2. Ms.Langpoklakpam Subadani Devi of Manipur for Art-Weaving (Woman)

Mizoram (1):

  1. Mr. A Zakia of Mizoram for Literature&Education

Nagaland (3):

  1. Ms.Lentina Ao Thakkar of Nagaland for Social Work (Woman)

    lettina thakur
    Lentina Ao Thakkar
  2. Mr Piyong Temjen Jamir of Nagaland for Literature&Education
  3. Mr. M R Rajagopal of Kerala for Medicine-Palliative Care

Odisha (4):

  1. Mr. Gobaradhan Panika of Odisha for Art-Weaving
  2. Mr. Pravakara Maharana of Odisha for Art-Sculpture
  3. Mr. Chandra Sekhar Rath of Odisha for Literature & Education
  4. Mr.Bhabani Charan Pattanaik of Odisha for Public Affairs

    Bhabani-Charan-Pattnaik
    Bhabani Charan Pattanaik

Rajasthan (2):

  1. Mr. Maharao Raghuveer Singh of Rajasthan for Literature & Education
  2. Mr. Narayan Das Maharaj of Rajasthan for Others-Spiritualism

    narain
    Narayan Das Maharaj

Tamilnadu (4):

  1. Mr. Rajagopalan Vasudevan of Tamilnadu for Science & Engineering

    rajagopalan vasudevan
    Rajagopalan Vasudevan
  2. Mr.Romulus Whitaker of Tamilnadu for Wild Life Conservation

    romulus
    Romulus Whitaker
  3. Ms. V Gnanammal of Tamilnadu for Others-Yoga (Woman)

    gnanammal
    V Gnanammal
  4. Ms.Vijayalakshmi Navaneethakrishnan of Tamilnadu for Art-Folk Music
    vijayalakshmi navaneethakrishnan.jpg
    Vijayalakshmi Navaneethakrishnan

    (Woman)

Tripura (1):

  1. Mr. Somdev Devvarman of Tripura for Sports-Tennis

    Davis Cup in New Delhi
    Somdev Devvarman

Uttar Pradesh (4):

  1. Mr.Anwar Jalalpuri of Uttar Pradesh for  Literature & Education (Awarded Posthumously)

    anwar jalalpuri
    Anwar Jalalpuri
  2. Mr. Bhagirath Prasad Tripathi of Uttar Pradesh for Literature & Education
  3. Mr. Mohan Swaroop Bhatia of Uttar Pradesh for Art-Folk Music
  4. Mr. Vikram Chandra Thakur of Uttarkhand for Science & Engineering

West Bengal (5):

  1. Mr. Krishna Bihari Mishra of West Bengal for Literature & Education
  2. Mr. Subhasini Mistry of West Bengal for Social Work
  3. Mr. Sudhanshu Biswas of West Bengal for Social Work
  4. Mr. Vijay Kichlu of West Bengal for Art-Music
  5. Mr.Amitava Roy of West Bengal for Science&Engineering

    AmitavaRoy
    Amitava Roy

FOREIGNERS  (14):

  1. Mr. Malai Haji Abdullah Bin Malai Haji Othman  of Brunei for Social Work (Foreigner)

    brunei
    Malai Haji Abdullah Bin Malai Haji Othman  of Brunei
  2. Mr. Hun Many of Cambodia for Public Affairs (Foreigner)

    Hun-Many of Cambodia.jpg
    Hun Many of Cambodia
  3. Mr I. Nyoman Nuarta of Indonesia for Arts-Sculpture (Foreigner)

    I. Nyoman Nuarta of Indonesia.jpg
    I. Nyoman Nuarta of Indonesia
  4. Mr. Tomio Mizokami of Japan for Literature & Education (Foreigner)

    . Tomio Mizokami of Japan.jpg
    . Tomio Mizokami of Japan
  5. Mr. Bounlap Keokangna of Laos for Others- Architecture (Foreigner)
  6. Mr. Ramli Bin Ibrahim of Malaysia for Art-Dance (Foreigner)

    ramli bin malaysia.jpg
    Ramli Bin Ibrahim of Malaysia
  7. Mr.  Thant Myint – U  of Myanmar for Social Work(Foreigner)

    Thant Myint – U of Myanmar
  8. Mr. Sanduk Ruit of Nepal for Medicine-Ophthalmology (Foreigner)

    Sanduk Ruit of Nepal
  9. Mr. Jose Ma Joey Concepcion III of Philippines for Trade & Industry (Foreigner)

    Jose Ma Joey Concepcion III of Philippines
  10. Ms. Nouf Marwaai of Saudi Arabia for Others-Yoga (Foreigner-Woman)

    Nouf Marwaai of Saudi Arabia
  11. Mr. Tommy Koh of Singapore for Public Affairs (Foreigner)

    Tommy Koh of Singapore
  12. Mr.Habibullo Rajabov of Tajikisthan for Literature & Education (Foreigner)
  13. Mr. Somdet Phra Maha Muniwong of Thailand for Others-Spiritualism (Foreigner)

    Somdet Phra Maha Muniwong of Thailand
  14. Mr.  Nguyen Tien Thien of Vietnam for Others-Spiritualism (Foreigner)

    Nguyen Tien Thien of Vietnam

 

 

Share This Post

Post Comment