List of Vice Presidents of India Since 1952 Till Date

List of Vice Presidents of India Since 1952 Till Date

The “VICE PRESIDENT OF INDIA” is the Second Highest Office’ in India, who will act as the “President of India’ in the absence of the ‘President’ , due death, resignation, impeachment etc.. The ‘Vice President’ is the ‘Ex-Officio President’ of the Rajya Sabha of the Parliament of India.  He / She is elected indirectly by the members of an electoral college consisting of the members of both the ‘Houses of Parliament’ (Lokh Sabha & Rajya Sabha) in accordance with a system of ‘Proportional Representation’ by means of a single transferable vote, by  secret ballot polling, which will be conducted by the ‘Election Commission of India’.

  1. DR.SARVAPALLI RADHAKRISHNAN / DR. S. RADHAKRISHNAN (1888-1975)

Dr.S.Radhakrishnan was the ‘First Vice President of India’ from 13th May 1952 to 12th May 1962, (for 2 consecutive Terms), when Dr.Rajendra Prasad was the ‘First President of India’.  He was the ‘ 2nd President of India’ from 1962 to 1967.

Dr.S.Radhakrishnan  was born in Thiruthani of the then  Madras Province (now  in Tamilnadu State) on 5th September1888. He  is one of India’s most distinguished 20th century scholars of comparative religion and philosophy. He had been a ‘Professor of Philosophy’ at the ‘University of Mysore’ (1918-1921), ‘The King George V Chair of Mental and Moral Science at the University of Calcutta’ (1921–1932) and ‘Spading Professor of Eastern Religion and ‘Ethics at University of Oxford’ (1936–1952). His  philosophy was based on the ‘Advaita Vedanta’ and he had been influential in shaping the understanding of ‘Hinduism’ in India and the ‘Western’ countries.

Dr.S.Radhakrishnan  was conferred on with the ‘Bharat Ratna’ award, India’s highest civilian award in the year 1954, during  his tenure as the ‘Vice President’.As per his wish , even from his life-time  his birthday, the 5th September, has been celebrated as ‘Teachers’ Day’ in India, every year from the year 1962 / from his 75th Birthday. He died on 17th April 1975 in Madras at the age of 86 years.

2. DR.ZAKIR HUSSAIN (1897-1969)

Dr.Zakir Hussain was  the ‘Second Vice President of India’ from 13th May 1962 to 12th May 1967,when Dr.S.Radhakrishnan was the ‘Second President of India’. He was the Governor of Bihar from 1957 to 1962, before becoming the ‘Second Vice President of India’. He was the ‘3rd President of India’ from 13th May 1967 to 3rd May 1969, until his death during his tenure as the President of India.

Dr.Zakir Hussian was born in Hyderabad, Hyderabad State, British India (Now in Telengana State) on 8th February 1897. After his school studies in ‘Islamia High School, Etawah’ in Uttar Pradesh and his graduation from the ‘Muhammadan Anglo-Oriental College’ (now,Aligarh Muslim University), he obtained his ‘Doctorate in Economics’ from the University of Berlin in the year 1926. He is the first ‘Muslim’ to become the ‘President of India’. He  died on 3rd May 1969 the age of 72 years, during his tenure as the ‘President of India’ and became the first person to demise in office as the ‘President of India’. He was conferred on with the ‘Bharat Ratna Award’, India’s Highest Civilian Award’  in the year  1963, during his life-time and his tenure as the ‘Vice President’.

3. DR.VARAHAGIRI VENKATA GIRI / DR.V.V.GIRI( 1894-1980)

Dr.V.V.Giri, The Third Vice President of India

Dr.V.V.Giri was  the ‘Third Vice President of India’ from 13th May 1967 To 3rd May 1969,when Dr. Zakir Hussain was the ‘Third President of India’. He was the ‘ 4th  President of India’ from 24th August 1969 to 24th August 1974.

Dr.V.V.Giri was born on 10th August 1894 in Berhampur, Orissa State (now in Odisha State), in a Telugu speaking  ‘Niyogi Brahmin’ family. He studied law in Dublin of Ireland.  In British India he had been the Minister for ‘Labour & Industry’ in 1934 & 1946. In the ‘Independent & Republic India’  he had been the Governor of Uttar Pradesh, Kerala and Karnataka before becoming the ‘Vice President’ between the years 1957 and 1967. He  was conferred on with the ‘Bharat Ratna Award’, India’s the Highest Civilian Award in the year 1975, for his contributions in the area of Public Affairs in India, during his life-time. Dr. V.V. Giri died on 23rd June 1980 in Madras, Tamilnadu at the age of 85 years.

4. MR.GOPAL SWARUP PATHAK / MR.G.S.PATHAK (1896-1982)

Mr.G.S.Pathak was  the ‘Fourth Vice President of India’ from August 1969 to August 1974.

Mr.G.S.Pathak was born on 26th February 1896 at Bareilly in Uttar Pradesh. He studied law in ‘Allahabad University’. He had been a Judge in Allahabad High Court, a Member of Rajya Sabha and Union Law Minister, before becoming the ‘Vice President’. He died on 4th October 1982 at the age of 86 years. He neither became the ‘President of India’ nor was he conferred on with ‘Bharat Ratna’ Award, as his 3 predecessor-‘Vice Presidents’. It is notable that he was not affiliated to any political party and he was an independent.

5. MR.BASAPPA DANAPPA JATTI/MR.B.D.JATTI (1913-2002)

Mr.B.D.Jatti was  the ‘Fifth Vice President of India’ -from 1st September 1974 To 25th July 1977, when Dr.Fakhruddin Ali Ahmed and Dr.Neelam Sanjiva Reddy were the 5th and the 6th Presidents of India, respectively. He had been the Chief Minister of Mysore State, Lieutenant Governor of Pondichery and Governor of Odisha State, before becoming the ‘Vice President of India’. He  the ‘Acting President of India’ from 11th February 1977 to 25th July 1977, after the death of Dr.Fakhruddin Ali Ahmed.

Mr.Jatti was born on 10th September 1913 at Savalgi in Jamkhandi Taluk of Bagalkot District in Bombay Presidency of British India (now in Karnataka State) in Kannadiga Lingayat middle class family. He completed his graduation in Law from Rajaram Law College in Kolhapur. He died on 7th June 2002 at Bangalore, Karnataka State at the age of 88 years.

6. JUSTICE MUHAMMAD HIDAYTULLAH, OBE (Order of the British Empire) (1905-1992)

Justice Md Hidaytullah was  the ‘Sixth Vice President of India’ from 25th August 1977 to 25th July 1982, when Dr. Neelam Sanjiva Reddy was the ‘Sixth President of India’. He was the ‘Chief Justice of India’ from 25th February 1968 to 16th December 1970. He was the ‘Acting President’ of India at 2 occasions: 1. from 20th July 1969 to 24th August 1969 after Dr.V.V.Giri the Acting President resigned for contesting the ‘Presidential Elections for the ‘Fourth President’ (Dr.V.V.Giri was the ‘Acting President’ from 3rd May 1969 to 20th July 1969, and 2. from 6th October 1982 to 31st October 1982, when the ‘Seventh President of India’, Gyani Zail Singh went to the United States of America /USA for medical treatment.

Justice Md Hidayatullah was born on 17th December 1905 atLucknow, United Provinces, British India(now in Uttar Pradesh State) in a upper class Muslim family. He got graduated with a Gold Medal from Morris College in Nagpur and obtained B.A. & M.A.Degrees from Trinity College at the Cambridge University, London, when he obtained the Second ‘Order of Merit’/Order of the British Empire (OBE)  and also he became a ‘Barrister at Law’.  He died on 18th  September 1992 at Bombay Maharashtra at the age of 86 years.

7. DR.RAMASWAMY VENKATARAMAN / DR.R.VENKATARAMAN (1910-2009)
Dr.R.Venkataraman, the 7th Vice President of India

Dr.R.Venkataraman was the ‘Seventh Vice President of India’ from 25th August 1982 to 25th July 1987, when Giani Zail Singh was the ‘7th President of India’. He was the ‘8th President of India’ from 25th July 1987 to 25th July 1992. He had been the Union Minister of Finance, Home Affairs and Defence before becoming the Vice President of India.

Dr.R.Venkataraman was born on 4th  December 1910 at Rajamadam Village near Pattukkottai (now in Tanjore District) of  Madras Presidency, British India (now in Tamilnadu State). He studied in ‘Government Boys Higher Secondary School’, Pattukottai,  graduated from  ‘National College’, Tiruchirappalli, Post Graduated in Economics from Loyola College, Madras (now Chennai)  and studied Law in Madras Law College (now Chennai). He practised in the ‘Madras High Court in the year1935 and in the ‘Supreme Court of India’ in the year 1951. He died on 27th January 2009 in New Delhi at the age of 98 years.

8. DR.SHANKER DAYAL SHARAMA  (1918-1999)

 

Dr.Shanker Dayal Sharma, the 8th Vice President of India

Dr.Shanker .Dayal .Sharma was the ‘Eighth Vice President of India’ from 3rd September 1987 to 24th July 1992,when Dr. R. Venkataraman   was the ‘8th President of India’.

Dr.Shanker Dayal .Sharma was born on 19th August 1918 in Bhopal the capital of the Princely State of Bhopal in British India (now in Madhya Pradesh). He studied in St. John’s College, Agra College, Punjab University and Lucknow University. He had been  the Chief Minister of Bhopal from the year 1952 to 1956, and Indian Union Cabinet Minister of Education, Law, Public Works, Industry & Commerce, National Resources and Revenue between the years 1956 and 1967. He had been the Governor of Andhra Pradesh, Governor of Punjab, Administrator of Chandigarh and Governor of Maharashtra between the years 1984 and 1987 before becoming the Vice President of India. He died on 26th December 1999 in New Delhi at the age of 81 years.

9.MR.KOCHERIL RAMAN NARAYANAN/MR..K.R.NARAYANAN (1920-2005)
Mr.K.R.Narayanan, the 9th Vice President of India

Dr.K. R. Narayanan was the ‘Ninth Vice President of India’ from 21st August 1992 to 24th July 1997,  when Dr. Shankar Dayal Sharma was the ‘9th President of India’. He was the ‘10th President of India’ from 25th July 1997 to 27th July 2002. He is the first and the only ‘Dalit Indian’ to become the ‘Vice President’ and the ‘President of India’.

Mr.K.R.Narayanan was born on 4th February 1921 (27th October 1920 in his official records)at Perumthanam in Travancore, British India (now in Kerala State), in a poor Dalit family. He studied in the Government Lower Primary School & Our Lady of Lourdes Upper Primary School in Uzhavoor, St.John’s High School, Koothattukulam, St.Mary’s High School, Kuravilangad, C.M.S.College, Kottayam ) and completed his Intermediate  aided by a scholarship from the ‘Travancore Royal Family’. He obtained his B. A. (Honours) and M.A. in English Literature from the ‘University of Travancore’ (now the University of Kerala), with ‘First Rank’ in the University. Then he obtained the Honours Degree of B. Sc. (Economics) with a specialisation in Political Science from the London School of Economics (LSE), aided by a scholarship from ‘J. R. D. Tata’. He died on 9th November 2005 in New Delhi at the age of 85 years.

10. MR.KRISHAN KANT (1927-2002)

 

Mr.Krishan Kant the 10th Vice President of India

Mr.Krishnan Kant was the ‘Tenth Vice President of India’  from 21st August 1997 to 27th July 2002,  when Mr. K.R.Narayanan was the ‘10th President of India’. He had been the Governor of Andhra Pradesh (from 7th February 1990 to 21st August 1997) and the Governor of Tamilnadu (from 22nd December 1996 to 25th January 1997 in addition to the Governor of Andhra Pradesh), before becoming the Vice President of India.

Mr.Krishan Kant was born on 28th February 1927 at Amritsar in Punjab. He was post-graduated from Banaras Engineering College of Banaras Hindu University( now Indian Institute of Technology, BHU / IIT BHU). He died on 27th July 2002 in New Delhi at the age of 75 years.

11. MR.BHAIRON SINGH SHEKHAWAT (1923-2010)

bhairon_singh_shekhawat
Mr.Bhiraon Singh Shekhawat The 11th Vice President of India

Mr.Bhairon Singh Shekhawat was the ‘Eleventh Vice President of India’ from 19th August 2002 to 21st July 2007, when Dr. A.P.J. Abdul Kalam was the ‘11th President of India’. He had been the ‘Member of the Rajasthan Assembly’ from the year 1952 to 1972 and from 1977 2002, as the MLA of the ‘Bharaiya Jana Sangh’ from the year 1952 to 1977, as the MLA of the ‘Janata Party’ from the year 1977 to 1980 and as the MLA of the ‘Bhartiya Janata Party’(BJP) from the year 1980 to the year 2002. He had won in in all the Rajasthan Assembly Elections from the year 1952 to 1998 and he lost only in the year 1972. He was an elected ‘Member of the Rajya Sabha’ (MP) of the ‘Janata Party’ from Madhya Pradesh from the year 1974 to 1977. He had been the ‘Leader of the Opposition’ from December 1998 to August 2002 He was the Chief Minister of Rajasthan for 3 times: 1. From 22nd June 1977 to 16th February 1980, 2. From 4th March 1990 to 15th December 1992 and 3. From 4th December 1993 to 29th November 1998.

Mr.Bhairon Singh Shekhawat was born on 23rd October 1923 at Sikhar, Rajputna Agency in British India (now in Rajasthan State). He died on 15th May 2010 at Jaipur in Rajasthan at the age of 86 years.

12. DR.MOHAMMAD HAMID ANSARI (Born on 1st April 1937 -Aged 80 years)

Dr.Mohammad Hamid Ansari The 12th and the Present Vice President of India

 

Dr.Md.Hamid Ansari was the ‘Twelfth Vice President of India’ from 11th August 2007 to 11th August 2017 (for consecutive 2 terms), when Ms. Pratibha Patil was the ‘12th President of India’,  Mr.Pranab Mukherjee’ was the ‘13th President of India’ and Mr.Ramnath Kovind has been the ‘14th and the present President of India’.

Dr.Md.Hamid Ansari joined in the ‘Indian Foreign Service’ (IFS) and was in the Indian Missions in Baghda, Rabat, Brussels and Jeddah. He was the Indian Ambassador to: 1 The United Arab Emirates (UAE) from the year 1976 to 1980, 2. Australia from the year 1985 to 1989, 3.Afghanistan from the year 1989 to 1990, 4. Iran from the year 1990 to 1992 and 5. To Saudi Arabia from the year 1995 to 1999. He was also a ‘Permanent Representative of India’ to the ‘United Nations’ (UNO) from the year 1993 to 1995. He was a ‘Visiting Professor’ of the ‘West Asian and African Studies Department’ of the ‘Jawaharlal Nehru University’ from the year 1999 to 2000, the Vice Chancellor of the ‘Aligarh Muslim Unversity’ from 23rd May 2000 to the year 2002, and a ‘Visiting Professor of the ‘Academy for the Third World Studies Department’ of the ‘Jamia Milia Islamia’ from the year 2003 to 2005. He had been the Chairman of India’s National Commission of Minorities (NCM) from 6th March 2006 to July 2007, just before becoming the Vice President of India.

Dr.Md.Hamid Ansari was born on 1st April 1937 at Calcutta in Bengal Presidency (now Kolkatta in West Bengal State). His ancestral-native place is Ghazipur in Uttar Pradesh. He studied in St.Edward’s School, Simla, St.Xavier’s College of Kolkata and he obtained his MA and Ph.D. from Aligarh Muslim University.

13. MUPPAVARAPU VENKAIAH NAIDU / MR.M. VENKAIAH NAIDU (Born on 1st July 1949)

 

Mr. M. Venkaiah Naidu is the ‘Thirteenth and the Present Vice President of India) from 11th August 2017 when Mr.Ramnath Kovind is the ‘14th and the Present President of India.

Mr.M.Venkaiah Naidu was born on 1st July 1949 at Chavatapalem in Nellore District of Andhra Pradesh State. He studied in ‘Zilla Parshad High School, Bucchiredy Palem in Nellore District,  graduated in Politics and Diplomatic Studies from V.R.College and graduated with Specialisation in International Law from ‘Andhra University College of Law’ in Vishakapatnam.

During his college days, he had been a member of the ‘Rashtriya Swayamsevak Sangh’ (RSS) and the ‘Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad. In the year 1974, he became the convener of the ‘Anti Corruption Jayaprakash Narayan Chhatra Sangharsh Samiti’ of Andhra Pradesh State and he was the President of the Youth Wing of the ‘Janata Party’ from the year 1977 to 1980.

Mr. M.Venkaiah Naidu  was a Member of the Andhra Pradesh Legislative Assembly’ (MLA) from the year 1978 to 1985 for 2 terms and he was the Leader of the BJP Legislative Party in Andhra Pradesh. He was the General Secretary of the Andhra Pradesh State BJP from the year 1980 to 1985 and he was the President of Andhra Pradesh State BJP from the year 1988 to 1993. He was the National General Secretary of BJP from the year 1993 to September 2000. He was a Member of the Rajya Sabha from Karnataka State, from the year 1998 for 3 terms.

Mr.M.Venkaiah Naidu was the Minister of Urban Development, Housing and Urban Poverty Alleviation and Parliamentary Affairs from the year 2014 to 2017. He was the National Vice President of the BJP from April 2005. He had been the Minister of Information and Broadcasting from the year 2016 to 2017, just before becoming the Vice President of India.

From the above “List of Vice Presidents of India Since 1952 Till Date’  you may observe the following facts:

  • No Woman had been the ‘Vice President of India.
  • Dr.K.R.Narayanan is the only person from a poor  ‘Dalit Community’, who became  the ‘Vice President of india.(He was the President of India also), because of his education, at the cost of his passion for studies despite  much struggles and with the aid of some of the good people in India and abroad, who helped him to shine well in his studies and.who identified his knowledge & efficiency and recommended at the appropriate time to the right person.
  • The following 6 Persons, who were the ‘Vice President of India’ subsequently became the ‘President of India’: 
  1. Dr.S.Radhakrishnan
  2. Dr.Zakir Hussain
  3. Dr.V.V.Giri
  4. Dr.R.Venkataramania
  5. Dr.Shankar Dayal Sharma
  6. Dr.K.R.Narayanan
  • The following  6 Persons who were the Vice Presidents of India did not become the President of India:
  1. Mr.G.S.Pathak
  2. Mr.B.D.Jatti
  3. Justice Muhammad Hidayatullah
  4. Mr. Krishan Kant
  5. Mr. Bhairon Singh Shekhawat
  6. Dr. Md. Hamid Ansari
  • The following 3 persons who were the Vice President of India, who subsequently became the President of India have been  honored with India’s Highest Civilian Award the  ‘Bharat Ratna’ :

Dr. S.Radhakrishan
Dr.Zakir Hussain
Dr.V.V.Giri

  • The following 2 Persons had been the Vice President of india for consecutive 2 terms:
  1. Dr. S.Radhakrishnan and
  2. Dr. Md. Hamid Ansari
  • The following 2 Persons were’Non Politicians’ and who started their career in ‘Indian Foreign Service’ (IFS);
  1. Dr.K.R.Narayanan and
  2. Dr. Md.Hamid Ansari

Share This Post

2 Responses to "List of Vice Presidents of India Since 1952 Till Date"

Post Comment